Face Value
Оптимизиране на психосоциалните грижи за лица с вродени дефекти в Европа чрез прилагане на иновативен метод за обучение на персонала в сферата на здравеопазването и НПО.
В много европейски страни липсва адекватно обучение, което да подготви професионалистите по здравни грижи да предоставят психо-социална подкрепа на семействата, засегнати от видими деформации. Семейства, които трябва да се справят с редица предизвикателства, включително непреднамерена маргинализация и / или социално изключване.
Екип от психо-социални експерти (Великобритания), педагогически експерти в областта на професионалното обучение в съответствие с Европейската квалификационна рамка (Норвегия), заедно с болници, предоставящи грижи на хора с видими различия (Сърбия, Турция) и неправителствени организации (България и Холандия) разработват курс за обучение „Face Value“ с цел преодоляване на тези проблеми.
Innovative Health Educational Module
Оптимизиране на психосоциалните грижи за лица с вродени дефекти в Европа чрез прилагане на иновативен метод за обучение на персонала в сферата на здравеопазването и НПО.
В Европа 1 от 40 бременности е засегната от вродени дефекти, които могат да доведат до медицински, социални и/или психологически увреждания през целия живот на засегнатите лица и техните семейства. Когато става въпрос за деца с увреждания, често се наблюдават отрицателни последици в тяхното образование, което може да има пагубно въздействие върху тяхното бъдеще.
Понастоящем липсва адекватно психосоциално обучение за много здравни специалисти в Европа, за да се обърне внимание на медицинските и лечебните аспекти, които могат да повлияят на образователните постижения. Последиците за тези лица с вродени аномалии са, че те стават непреднамерено маргинализирани в образователната среда в Европа, което значително увеличава риска от социално изключване през целия им живот.
Early Care Training Programme
Разработване на програма за обучение по ранни грижи за здравни специалисти, работещи с деца, родени с орофациални цепнатини и/или краниофациални заболявания
Целта е да се разработи целеви пакет за обучение на здравните специалисти, работещи с деца, родени с орофациални цепнатини, който да им даде знания и умения за поставяне на точна диагноза, предоставяне на съвети за ранно хранене и извършване на оценка, предоставяне на подходяща информация и подкрепа на семейството и създаване на структуриран път за грижи за децата с орофациални цепнатини през първите месеци.
Лица, родени с орофациална цепнатина, се срещат във всяка европейска държава, във всяка етническа принадлежност и социално-икономически статус. В същото време на европейско равнище се признава, че здравните специалисти не разполагат с достатъчно ресурси или обучение, за да отговорят на търсенето. Ето защо осъществяването на транснационален проект за обучение е от първостепенно значение. Партньорите ще работят заедно за разработване на адаптиран към културните особености европейски проект за обучение, който може да се прилага дори в страните партньори, които разполагат с ограничени ресурси. Целта е засегнатите лица в различните европейски държави да получат еднакво предоставяне на грижи, което би трябвало да е основно европейско право.
Cutting Edge Training
Оптимизиране на медицинските резултати при пациенти, подложени на процедури за промяна на външния вид, чрез иновативно обучение на здравните специалисти
Съществува значителна необходимост от развитие на висококачествено ПОО (Професионално Образование и Обучение), базирано на професионална дейност, в сектора на здравеопазването, специализирано в грижите за пациенти, подложени на процедури за промяна на външния вид, които водят до белези и промени във формата на тялото. Примери за това са рак, изгаряния, загуба на крайници, мастектомия, пластична хирургия и вродени дефекти. По време на лечението пациентите трудно се справят с променения си външен вид или имат нереалистични очаквания за лечението.
Speech, Communication and Resilience (SCR4Cleft)
Проектният консорциум включва участници от сферата на изследванията, здравните грижи и професионалното обучение (VET), заедно с международна неправителствена организация (НПО), което гарантира разнообразие от високо ниво и допълващи се умения.
Около 900,000 души в Европа са засегнати от цепнатина на устната и небцето. Семейната среда е ключова за адаптацията на децата, а родителите играят важна роля за тяхното развитие и преодоляване на говорни и комуникационни нарушения. Въпреки това, родителите често нямат достъп до специализирана информация и съвети. Грижата за тези деца варира значително в Европа, като мултидисциплинарната помощ е достъпна за малцина.
Проектният консорциум обединява експерти в изследвания, здравни грижи, обучение и НПО, с разнообразен и допълващ се опит. Координаторът (Нидерландия) е специализирана НПО с европейски опит, а партньори от Норвегия, Ирландия, България, Естония, Италия, Малта, Румъния и Сърбия допринасят с експертиза в психологията, говорните нарушения и мултидисциплинарната грижа.