Пренатална диагностика
Все по-често вродените цепнатини биват диагностицирани пренатално още от 16 гестационна седмица. Това води и до среща на новите родители с представители на мултидисциплинарния екип, на която те получават обстойна информация за предстоящия път на грижа и лечение. Тези срещи дават възможност на родителите да вземат информирано решение, да се подготвят практически и емоционално за раждането на детето. Често се случва родителите, които са били подготвени по този начин, да информират екипа в Родилното отделение и да улеснят първите грижи за новороденото с цепнатина.
В този момент среща с психолог също би могла да се отрази положително върху нагласите на цялото семейство.
Брошура
Пренатално диагностициране на ВЦУ/Н
Ако наскоро сте имали изследване на видеозон и то е показало, че бебето ви има цепнатина на устната и/или небцето, вероятно се чувствате подтиснати и имате някои въпроси.
С тази брошура се надяваме да отговорим на някои от тези въпроси и да дадем малко информация относно това състояние. Също така ще обясним някои технически термини, които здравните специалисти ще използват.
Диагноза при раждането
Липсата на предварителна информация и подготовка е причина за огромен стрес у родителите, а понякога и за екипа извършил раждането. Ако екипът няма информация и му липсва опит, често реагира по неадекватен начин. За съжаление в България липсва информираност в обществото и това води до изоставяне на децата в институции. Асоциация АЛА години наред полага усилия да снабди родилните отделения с информация относно първите грижи при раждането на бебе с цепнатина.
Предоставянето на коректна информация на родителите и определянето на подходящото хранене са най-важните първи стъпки в грижите за новороденото. При правилни грижи, лечението, макар и продължително поради растеж и развитието на детето, позволява пълна рехабилитация на засегнатите индивиди, така че те да имат напълно нормален живот и социална реализация. Важно е да се осъществи и първа среща на семейството и бебето с мултидисциплинарния екип, за да се изготви и конкретен терапевтичен план. Срещата с психолог на този етап би помогнала на семейството да преодолее първоначалния стрес.
Нашите специалисти
Вижте пълния списък със специалисти
Асоциация АЛА разработва и поддържа
Електронно Медицинско Досие за Лицеви Аномалии
Чрез него се осъществява директна връзка между регистрирани пациенти с лицеви аномалии и обучени специалисти от множество дисциплини.