Хранене на новородено

При децата с цепнатини на устната и небцето са налице неправилно заловени мускулни групи и наличие на патологични отвори променящи вакуума в устната кухина, което довежда до различни по степен затруднения в храненето, дишането, слуха и говора.

Съществуват неверни твърдения, че децата с подобна аномалия нямат сукателен рефлекс и не могат да бъдат кърмени. Поради комуникацията между устна и носна кухина, съществува и неоправдано голям страх от аспирация. Всичко това, съчетано с липсата на познание за същността на проблема, води до неправилен подход в първите грижи след раждането, свързани с храненето на тези деца.

Брошура

Помощ при храненето

Тази брошура има за цел да ви покаже някои от начините, чрез които можете да помогнете на бебето си при хранене, така че заедно да се насладите на тези моменти.

Тя не замества насоките и помощта, които ще получите от екипа в родилното отделение и специализираните сестри или от другите членове на екипа, който се грижи за бебето ви.

В настоящия момент в нашата страна на много места не се прилага протокол за оценка на храненето на деца с цепнатини на устната и/или небцето. По тази причина в голям процент  на случаите с цепнатини в България се поставя назогастрална сонда веднага след раждането, без да са проучени възможностите за нормално хранене.

В България АЛА е изградила мрежа от специалисти, които да направят оценка на безопасността при хранене през устата и да помогнат на родителите да се справят с проблемите. Това би следвало да е роля на лечебните заведения и здравната система, но досега винаги е било само роля на АЛА и проекти подкрепяни от външни организации – ЕКО, Трансформинг фейсес и Смайл Трен. 

Бебетата с цепнатина на устната и/или небцето имат по-специални изисквания към храненето, но това не означава, че не могат да бъдат хранени нормално т.е. кърмени, хранени с биберон или лъжичка. Всяка майка и всяко бебе са уникални, така че не е възможно да дадем точни и единни правила за следване в храненето. Важно е, избраният метод на хранене да доставя удоволствие на детето и на майката. Изборът на подходящ и безопасен метод на хранене е добре да бъде определен с помощта на специално обучена медицинска сестра.

Хранене на дете с цепнатина

Nipple NUK
Биберона NUK

Децата само с цепнатина на устната могат да бъдат успешно кърмени. Понякога това може да бъде трудно, но не бива да забравяме, че и деца без аномалии също могат да имат затруднения с кърменето. Сукателният рефлекс има редица предимства за развитието на лицевите и устни мускули, което е от голямо значение за говора. Бебетата с цепнатина на небцето, които се кърмят, страдат по-рядко от инфекции на средното ухо в сравнение с останалите. Най-важното е положителният ефект от връзката между майката и бебето, която не може да бъде заменена от бутилки или биберони.

Nipple NUK
Биберона NUK

Когато детето има цепнатина на небцето и кърменето не е възможно, често може да се използва мека бутилка за хранене. Отворите на биберона не трябва да бъдат отпред или отгоре, а разположени странично. Разработени са специални биберони, които покриват цепнатината, както и меки бутилки, които при леко стискане позволяват млякото да тече в устата. Използването на меки бутилки се препоръчва само когато бебето има ГАГ рефлекс (рефлекс за гълтане), в противен случай съществува риск от аспирация.

Normal position of feeding a baby
Нормална позиция на хранене на бебето

Продължителността на храненето е от съществено значение. Ако то трае повече от 35 минути (независимо дали е чрез кърмене или с бутилка), детето изразходва повече калории, отколкото получава, което затруднява растежа му.

Положението на бебето по време на хранене при деца с лицеви аномалии е много важно. То трябва да бъде в полуседнало положение, добре подпряно назад.

Когато бебето има цепнатина на небцето, храната често изтича през носа. Това може да се случи не само по време на хранене, но и при повръщане. Освен че създава неудобство, това крие и риск за здравето на бебето. Бебетата с цепнатина на небцето често страдат от инфекции на ушите, поради наличната връзка между ухото, носа и устата. Затова позицията на бебето при хранене е от голямо значение.

Храненето с лъжица също има своите затруднения. Храната не трябва да се подава в средата на езика. С лъжицата трябва леко да се натисне езикът, да се завърти внимателно лъжицата и храната да се подаде странично – към бузата, извън линията на венците. В противен случай съществува риск от аспирация.

Храненето чрез назогастрална сонда е необходимо само когато детето няма гълтателен рефлекс (ГАГ рефлекс). Това често се случва при деца със синдром на Пиер-Робен. В такива случаи, поради анатомичните особености, е много трудно да се оцени наличието на този рефлекс през първите дни след раждането.

Нашите специалисти

Ст. м.с. Нонка Парева
Мед. сестра // Пловдив

Координатор на мрежата на специалистите по храненето.

📞 0898421418
✉️ npareva@gmail.com

Ст. м.с Костадинка
Божикова
Мед. сестра // Пловдив

Старша мед. сестра в МБАЛ „Тримонциум“

📞 089 982 1748
✉️ kbojikova@yahoo.com

Вижте пълния списък със специалисти

Асоциация АЛА разработва и поддържа

Електронно Медицинско Досие за Лицеви Аномалии

Чрез него се осъществява директна връзка между регистрирани пациенти с лицеви аномалии и обучени специалисти от множество дисциплини.

Научете повече!

Библиотеката към emrfa.org е създадена, за да събира и подрежда на едно място, цялата необходима информация, относно лечението и развитието на пациенти с лицеви аномалии